sobota, 30 listopada 2013

Zakup pakietu konferencyjnego zawierającego nocleg i posiłek - czy mam prawo do odliczenia vat?


Organizując szkolenia, biorąc udział w spotkaniach z kontrahentami, klientami możemy spotkać się z czymś określonym mianem "pakietu konferencyjnego". Pakiet ten może obejmować np. wynajęcie sali, obsługi, projektora, usługę gastronomiczną ale również nocleg. Powstaje więc pytanie czy nabycie takiego pakietu uprawnia do odliczenia podatku vat. Ustawa ogranicza przecież prawo do odliczenia w przypadku nabycia usług noclegowych i gastronomicznych.

Według mojej opinii nie ma przeszkód aby odliczyć całą kwotę vat naliczonego. Faktura w treści nie wskazuje nam na usługę gastronomiczną, czy nocleg a na kompleksową usługę pakietu konferencyjnego.

Potwierdzenie powyższego znajdziemy np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2013r. nr. IPPP2/443-345/13-4/KOM. Organ wskazuje ,iż w sytuacji, gdy „pakiet konferencyjny” obejmuje wynajem sali konferencyjnej, wynajem sprzętu audiowizualnego, elementy składowe przerw kawowych i lunchowych dla uczestników (jedzenie i napoje) i w razie potrzeby noclegi dla uczestników i wykazany zostanie na fakturze jako pozycja „Pakiet konferencyjny” opodatkowany stawką VAT 23 % lub 8%, można mówić o jednym świadczeniu głównym - organizacji konferencji/szkolenia, na które składają się inne świadczenia pomocnicze, takie jak: usługi noclegowe, usługi wynajmu sali konferencyjnej wraz ze sprzętem audio-wizualnym czy usługi gastronomiczne. Zatem usługa organizacji konferencji/szkolenia - w aspekcie gospodarczym - obiektywnie tworzy jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.

W konkluzji Organ wskazał, że w przypadku nabycia usługi określanej jako pakiet konferencyjny, udokumentowanej fakturą wykazującą nabycie usługi kompleksowej, w której usługa noclegowa i gastronomiczna stanowi integralny element przedmiotowej usługi, zastosowania nie znajdzie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT. Podatnikowi przysługiwać więc będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

niedziela, 17 listopada 2013

Czy różnice kursowe związane z podatkiem vat stanowią koszt podatkowy?


W sytuacji kiedy otrzymamy fakturę, w której kwota zobowiązania została określone w walucie obcej płatność może powodować powstanie różnic kursowych - również w zakresie podatku vat. Czy takie różnice będą kosztem. Posiłkując się orzecznictwem oraz interpretacjami organów podatkowych stwierdzić należy że nie. Różnice kursowe ujęte w księgach w części w jakiej dotyczą podatku vat wykazanego w fakturach wystawionych w walutach obcych nie stanowią podatkowego kosztu uzyskania (z drugiej strony nie będą przychodem). Podatkowym kup mogłyby być tylko w sytuacji kiedy ustalanie różnic kursowych do celów podatkowych odbywałoby się zgodnie z ustawą o rachunkowości (art. 9b UPDOP pozwala na taki wybór) – gdzie UoR wskazuje nam na należności i zobowiązania (czyli kwota brutto), a nie jak w CIT koszty i przychody (netto).

 
Powyższe stanowisko wynika m.in. z wyroku NSA z 23 marca 2012 II FSK 1508/10 (analogicznie w NSA w wyroku z lipca 2012 II FSK 3/11). Sąd nie podzielił argumentów skargi kasacyjnej i wskazał, że mimo iż różnice w wycenie kwot podatku od towarów i usług, wynikające z ryzyka kursowego nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. wprost, nie oznacza, że są one kosztem podatkowym. NSA podkreślił, że przepis art. 15a ust. 1 wyodrębnia różnice kursowe m.in. w kosztach podatkowych, to jednak nie mają one autonomicznego charakteru i dopiero, jeżeli wynikający z transakcji gospodarczej wydatek ma związek z przychodem i zostanie uznany za koszt podatkowy, to również różnice kursowe z takim wydatkiem (kosztem uzyskania przychodów) związane mogą zostać uznane za koszt podatkowy. Istota różnic kursowych polega na urealnieniu przychodów i kosztów podatkowych z tytułu zmian kursów waluty. Jeżeli więc w określonym stanie faktycznym nie ma kosztu uzyskania przychodu, to nie ma również podstawy do jego urealniania.

 
Sąd rozpoznając sprawę podkreślił ponadto, że w przypadku podatku od towarów i usług ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wyraził zasadę, że podatek ten nie wywołuje na jej gruncie skutków podatkowych. Jest neutralny podatkowo. Zasada ta dotyczy zarówno kosztów uzyskania przychodów jak i przychodów.

 
W podobnym tonie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z lutego 2013: IPTPB3/423-411/12-2/KJ uznając, że z uwagi na fakt, iż faktura zawiera także kwotę VAT wyrażoną w walucie obcej i w walucie polskiej oraz kwotę brutto wyrażoną w walucie obcej, która to kwota stanowi zobowiązanie lub należność Spółki do zapłaty, to w sensie ekonomicznym różnice kursowe powstają również na kwocie VAT. Jednocześnie Organ przyjął, iż różnice te można rozpatrywać w kategorii straty lub zysku, ale na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2 oraz art. 15a ust. 3 pkt 1 i 2 UPDOP nie mogą one zostać zaliczone do podatkowej kategorii przychodów, bądź kosztów. Innymi słowy, różnica kursowa powstała na kwocie VAT jest tylko kategorią ekonomiczną.