niedziela, 14 października 2012

Refakturowanie usług – najem i opłaty z nim związane.

Kwestia ta jest związana z omawianym wcześniej zagadnieniem usługi kompleksowej. Problemem jaki może pojawić się w związku z zamiarem refakturowania usług związanych z najmem (opłaty eksploatacyjne, za wywóz śmieci, ciepło, energię itp.) jest wybór własciwej stawki jaka należy zastosować „odsprzedając” określone usługi. Najem opodatkowany jest podstawową 23% stawką VAT podczas gdy inne towarzyszące mu świadczenia „kupowane” przez pierwotnego nabywcę mogą być opodatkowane stawką niższą. Czy w takiej sytuacji wystawiając fakturę za najem będzie można do usług z nim związanych zastosować stawkę inna niż 23%?

Biorąc pod uwagę aktualne orzecznictwo oraz poglądy organów podatkowych stwierdzić należy, że większość refakturowanych wraz z najmem usług pozostaje z nim w ścisłym związku i musi podlegać stawce podatkowej właściwej dla usługi najmu (23%), nawet jeśli pierwotnie usługę sprzedano ze stawką podstawową.
Wskazać można jednak, że usługi telekomunikacyjne nie stanowią wraz z najmem usługi kompleksowej i mogłyby zostać opodatkowane niższą stawką – gdyby tylko taka została dla nich przewidziana:) - mamy jednak stawkę podstawową więc nic z tego.

Tytułem przykładu wskazać można na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (interpr. z dnia 17 maja 2011 r., nr IPPP1-443-339/11-4/EK), który stwierdził, iż strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa najmu nieruchomości, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży w przypadku gdy wynajmujący wyposaża przedmiot najmu w dodatkowe elementy (np. media) ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (zużyta energia, woda, odprowadzenie ścieków, itp.). Wyliczenie, co się składa na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Poza zastosowaniem stawki podstawowej warto pamiętać również, że obowiązek podatkowy z tytułu refakturowanych usług, nawet jeżeli stanowią one odrębne pozycje na fakturze lub nawet w sytuacji gdy wystawiono odrębne rafaktury, powstanie w terminie właściwym dla najmu – tj. z upływem terminu płatności, który wskazany został w treści umowy lub na fakturze.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz