sobota, 9 marca 2013

Opcje walutowe – transakcje forward jako czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Prowadzenie działalności gospodarczej na dużą skalę i współpraca z podmiotami zagranicznymi skłania niektóre spółki, poprzez realizację transakcji hedgingowych, do zabezpieczenia się przed ryzykiem wahań kursów walut. Jest to hedging walutowy, a konkretnie wystawianie opcji walutowych poprzez np. transakcję forward.

Przechodząc do kwestii podatkowych organy w wydawanych interpretacjach, nie wiedzieć czemu uznają, że spółki zawierając transakcję forward działają jako podatnicy vat (transakcja jest co prawda zwolniona). Pozostaje tylko poczekać kiedy tysiące mieszkańców kraju wymieniając pieniądze w kantorach zostaną uznane za podatników swiadczących sąbie z prowadzącymi kontory wzajemne usługi :)

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja nr IPPP1-443-690/10-4/EK) w przypadku, kiedy spółka zawiera transakcje pochodne z instytucją finansową, która w ramach tej transakcji jako jedyna strona transakcji zobowiązana jest do dokonania określonego świadczenia na rzecz Spółki, za usługodawcę i podatnika VAT z tytułu tej transakcji uznawana jest ta instytucja. Jest to oczywiste i na tym powinno stanąć bez ciągu dalszego, gdzie organ wskazuje, iż transakcje zawierane na instrumentach pochodnych wymienionych we wniosku (m.in. forwardy) powodują wzajemne zobowiązania stron do określonych czynności wynikających z zawartej umowy. Bez znaczenia, pozostaje fakt czy spółka będzie zawierać dane transakcje z instytucją finansową, czy też niefinansową.

Zdaniem organu w przypadku zawierania transakcji FX Swap, CIRS i FX Forward, w ramach których obydwie strony transakcji będą dokonywały wzajemnych świadczeń za usługodawców mogą być uznane obydwie strony takiej transakcji, czyli po stronie spółki będzie powstawał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w momencie, kiedy to spółka, będzie zaspakajać określoną potrzebę zabezpieczenia danego podmiotu przed ryzykiem gospodarczym.

Organ wskazuje błędnie, że w przypadku zawierania przez spółkę opcji walutowych w momencie, kiedy w ramach struktur opcyjnych spółka będzie przyjmowała na siebie zobowiązanie do wystawienia opcji i świadczenie to prowadzić będzie do uzyskania określonego zarobku i na spółce ciążyć będzie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

W przypadku transakcji wymiany walut (dokonywanych zarówno w ramach transakcji natychmiastowych jak i transakcji terminowych) dochodzi do wzajemnej wymiany świadczeń. W ramach takich transakcji w zamian za ustaloną kwotę jednej waluty obcej Spółka będzie dostarczać na rzecz drugiej strony transakcji ustaloną kwotę innej waluty obcej. Spółka zatem dostarczając ustaloną kwotę waluty obcej na rzecz drugiej strony będzie dokonywała świadczenia na rzecz tego podmiotu, zatem Spółka dokonując świadczenia na rzecz drugiego podmiotu w postaci dostawy ustalonej kwoty waluty obcej może być uznana za usługodawcę i podatnika VAT z tego tytułu.

Podobne stanowisko wynika m.in. z interpretacji:
Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 listopada 2012r., nr IBPP2/443-864/12/IK.
Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 lipca 2011r., nr ITPP1/443-522/11/MS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz