niedziela, 14 kwietnia 2013

Konsumpcja produktów spożywczych w firmie w celach związanych z prowadzona działalnością.

Rozwijając powyższe tezę można zastanowić się czy w wyniku zakupu produktów spożywczych napojów czy też owoców powstaje obowiązek naliczenia podatku vat  zgodnie z brzeminiem art. 7 ust. 2 uptu, w sytuacji gdy zakupione produkty będą wykorzystywane w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością m.in.:
- do zapewnienia poczęstunku współpracownikom/kontrahentom w czasie wizyt związanych z prowadzoną przez działalnością;
- przy organizacji narad, spotkań wewnętrznych, dotyczących aktualnej sytuacji firmy;
- na posiedzeniach zarządu i rady nadzorczej jako zwyczajowy poczęstunek serwowany podczas posiedzeń, na których podejmowane są istotne dla podatników decyzje;
- podczas szkoleń wewnętrznych oraz szkoleń organizowanych przez firmy zewnętrzne na terenie podatników,
a w toku realizacji opisanych powyżej czynności związanych z prowadzoną przez podatnika działalnością, poprzez dokonywaną konsumpcję, następowało będzie zużycie zakupionych uprzednio produktów.
Obserwując aktualną linię interpretacyjną stwierdzić należy, że niekoniecznie. Stanowisko takie zostało zaprezentowane m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 kwietnia 2013r., nr ILPP1/443-44/13-2/AI, który uznał że iż zużycie (konsumpcja) wyrobów spożywczych podczas różnego rodzaju narad, spotkań wewnętrznych pracowników, posiedzeń zarządu i rady nadzorczej, szkoleń odbywających się w związku z działalnością opodatkowaną, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podobnie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 28 lutego 2013r., nr IPPP2/443-1215/12-4/MM wskazując, iż nieodpłatne udostępnienie i zużycie artykułów spożywczych typu: kawa, herbata, ciastka, soki, mleczko, woda itp. przez pracowników i byłych pracowników Wnioskodawcy w czasie spotkań wewnętrznych, np. wigilijnych nie nosi znamion zużycia na cele osobiste, prywatne tych osób, gdyż związane jest niewątpliwie ze statusem pracownika lub byłego pracownika w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, a zatem czynności tych nie można uznać za czynności podlegające opodatkowaniu w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz