niedziela, 17 listopada 2013

Czy różnice kursowe związane z podatkiem vat stanowią koszt podatkowy?


W sytuacji kiedy otrzymamy fakturę, w której kwota zobowiązania została określone w walucie obcej płatność może powodować powstanie różnic kursowych - również w zakresie podatku vat. Czy takie różnice będą kosztem. Posiłkując się orzecznictwem oraz interpretacjami organów podatkowych stwierdzić należy że nie. Różnice kursowe ujęte w księgach w części w jakiej dotyczą podatku vat wykazanego w fakturach wystawionych w walutach obcych nie stanowią podatkowego kosztu uzyskania (z drugiej strony nie będą przychodem). Podatkowym kup mogłyby być tylko w sytuacji kiedy ustalanie różnic kursowych do celów podatkowych odbywałoby się zgodnie z ustawą o rachunkowości (art. 9b UPDOP pozwala na taki wybór) – gdzie UoR wskazuje nam na należności i zobowiązania (czyli kwota brutto), a nie jak w CIT koszty i przychody (netto).

 
Powyższe stanowisko wynika m.in. z wyroku NSA z 23 marca 2012 II FSK 1508/10 (analogicznie w NSA w wyroku z lipca 2012 II FSK 3/11). Sąd nie podzielił argumentów skargi kasacyjnej i wskazał, że mimo iż różnice w wycenie kwot podatku od towarów i usług, wynikające z ryzyka kursowego nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. wprost, nie oznacza, że są one kosztem podatkowym. NSA podkreślił, że przepis art. 15a ust. 1 wyodrębnia różnice kursowe m.in. w kosztach podatkowych, to jednak nie mają one autonomicznego charakteru i dopiero, jeżeli wynikający z transakcji gospodarczej wydatek ma związek z przychodem i zostanie uznany za koszt podatkowy, to również różnice kursowe z takim wydatkiem (kosztem uzyskania przychodów) związane mogą zostać uznane za koszt podatkowy. Istota różnic kursowych polega na urealnieniu przychodów i kosztów podatkowych z tytułu zmian kursów waluty. Jeżeli więc w określonym stanie faktycznym nie ma kosztu uzyskania przychodu, to nie ma również podstawy do jego urealniania.

 
Sąd rozpoznając sprawę podkreślił ponadto, że w przypadku podatku od towarów i usług ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wyraził zasadę, że podatek ten nie wywołuje na jej gruncie skutków podatkowych. Jest neutralny podatkowo. Zasada ta dotyczy zarówno kosztów uzyskania przychodów jak i przychodów.

 
W podobnym tonie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z lutego 2013: IPTPB3/423-411/12-2/KJ uznając, że z uwagi na fakt, iż faktura zawiera także kwotę VAT wyrażoną w walucie obcej i w walucie polskiej oraz kwotę brutto wyrażoną w walucie obcej, która to kwota stanowi zobowiązanie lub należność Spółki do zapłaty, to w sensie ekonomicznym różnice kursowe powstają również na kwocie VAT. Jednocześnie Organ przyjął, iż różnice te można rozpatrywać w kategorii straty lub zysku, ale na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2 oraz art. 15a ust. 3 pkt 1 i 2 UPDOP nie mogą one zostać zaliczone do podatkowej kategorii przychodów, bądź kosztów. Innymi słowy, różnica kursowa powstała na kwocie VAT jest tylko kategorią ekonomiczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz