W interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2014r. nr ILPP2/443-968/13-2/JK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu rozstrzygnął wątpliwości podatnika dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wymiany udziałów polegającej na wniesieniu udziałów Spółki 1 przez podatnika (osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej) do Spółki 2, w zamian za objęcie przez niego (podatnika) nowych udziałów w kapitale zakładowym Spółki 2. Szczególnie istotne w omawianej sprawie było to, że podatnik jest osobą uczestniczącą w zarządzaniu Spółkami (pełni w nich funkcję Prezesa Zarządu), których udziały będą podlegać wymianie, ale nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tylko jako osoba fizyczna – na podstawie umowy o pracę lub powołania do pełnienia funkcji w oparciu o przepisy kodeksu spółek handlowych.
Potwierdzając prawidłowość stanowiska podatnika w zakresie braku konieczności opodatkowania wymiany udziałów Organ oparł się na treści orzecznictwa Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który m.in. w orzeczeniu z 14 listopada 2000 r. w sprawie C-142/99 Floridienne S.A. Beginvest stwierdził, że zaangażowanie w zarządzanie spółkami zależnymi (w holdingu) należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 4 (2) VI Dyrektywy, ale tylko w zakresie, w jakim pociąga to za sobą dokonywanie transakcji podlegających VAT na mocy art. 2 VI Dyrektywy, takich jak świadczenie przez Floridienne usług administracyjnych, rachunkowych i informatycznych na rzecz swoich spółek zależnych. Wyroku ten podobnie jak kolejne dotyczy podmiotów będących spółkami jednak znajduje zastosowanie do osoby fizycznej będącej członkiem zarządu.
Dyrektor Izby Skarbowej wskazał również na treść wyroku z 12 lipca 2001 r. w sprawie C-102/00 Welthgrove BV gdzie TSUE wyraźnie wskazał, że samo zaangażowanie spółki holdingowej w zarządzanie jej spółkami zależnymi, lecz bez dokonywania transakcji podlegających VAT w rozumieniu art. 2 VI Dyrektywy, nie może być traktowane jak działalność gospodarcza w rozumieniu art. 4 (2) tej Dyrektywy. Wobec tego działalnością gospodarczą będzie tylko takie zarządzanie spółkami zależnymi, które pociąga za sobą dokonywanie transakcji podlegających opodatkowaniu na mocy art. 2 VI Dyrektywy.
Organ powtórzył stanowisko TSUE zgodnie z ktorym jeżeli objęcie akcji nie stanowi działalności gospodarczej, to również nie ma takiego charakteru ich zbycie (TSUE w wyroku z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie C-442/01).
Mając na uwadze powyższe orzeczenia Organ stwierdził, iż transakcja wymiany udziałów polegająca na wniesieniu udziałów Spółki 1 (osobę fizyczną nie zdefiniowaną dla tej transakcji jako prowadzącą działalność gospodarczą) do Spółki 2, w zamian za objęcie przez podatnika – osobę fizyczną nowych udziałów w kapitale zakładowym Spółki 2, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz