Ustawa VAT w swojej treści (art. 108 ust. 1) wskazuje, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku jest obowiązana do jej zapłaty.
Przepis powyższy odgrywa niezwykle istotną rolę. Nie jest konieczne aby fakturę wystawił podmiot będący podatnikiem podatku VAT. Wystarczy sam fakt wystawienie faktury, w której zostanie wskazana kwota podatku - w takim przypadku nawet gdy podmiot ten nie będzie podatnikiem VAT, przy czym nie chodzi tylko o to, że nie dopełni formalności rejestracyjnych ale również nie będzie spełniał definicji podatnika zawartej w ustawie VAT, będzie on zobowiązany do zapłaty podatku.
Z sytuacją taką bedziemy mieć do czynienia m.in. w przypadku wystawiania tzw. "pustych faktur" - tj. faktur dokumentujących zdarzenia gospodarcze, które faktycznie nie miały miejsca (zabawa ta ma na celu uzyskanie faktury kosztowej aby móc obnizyć podstawę opodatkowania w podatku dochodowym). Dobre kilka lat temu przepisy brzmiały nieco inaczej i wystawienie pustej faktury nie rodziło konsekwencji zapłaty podatku, co niezwykle często wykorzystywały osoby zajmujące sie handlem "pustymi fakturami".
W przypodaku faktury opisywanej powyżej oczywistym jest, iż podmiot który otrzymał taką fakture nie będzie uprawniony do odliczenia podatku w niej wskazanego i zaliczenia jej w koszty uzyskania przychodów.
Na szczęście w obrocie gospodarczym dominują jednak faktury dokumentujące zdarzenia, które rzeczywiście miały miejsce. Może się jednak zdarzyć, że w treści faktury zostanie zastosowana niewłasciwa stawka podatku, opodatkowana zostanie czynność zwolniona lub też niepodlegająca w ogóle opodatkowaniu.
Czy równiez wtedy istnieje obowiązek zapłaty podatku?
Otóż tak, w świetle aktualnej lini orzeczniczej sądów administracyjnych równiez w przypadku pomyłki dotyczacej np. stawki, czy zwolnienia z opodatkowania zastosowanie znajdzie art. 108 ustawy VAT i podmiot, który wystawił fakturę będzie zobligowany podatek wskazany w jej treści zapłacić wykazując go w deklaracji VAT-7 (VAT-7K).
Popełnienie błędu nie oznacza oczywiscie, iż nieodwołalnie traci się możliwość odzyskania zapłaconego podatku (szczególnie istotne może to być nie w przypadku złej stawki ale np. zastosowania zwolnienia przedmiotowego). Zgodnie z § 14 rozporzadzenia MF w sprawie wystawiania faktur możliwe jest dokonanie korekty faktury, w której błednie wskazano stawkę lub kwotę podatku VAT, bądź popełniono błąd w którejkolwiek pozycji znajdujacej się na fakturze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz