wtorek, 24 lipca 2012

Przestępstwa karuzelowe - wyłudzenia VAT


W ostatnim poście pojawiło się odniesienie do tzw. karuzeli podatkowej – ścisle chodzi tu o przestępstwa karuzelowe związane z wyłudzeniami podatku VAT w związku z dokonywanym eksportem lub WDT.
Aby możliwe było zaistnienie przestępstwa karuzelowego konieczne są trzy niezależne formalnie podmioty gospodarcze, przy czym nie każdy z nich musi zdawać sobie sprawę, że uczestniczy w procederze przestępczym.
Tytułem przykładu:
Krajowa Spółka X dokonuje WDT na rzecz kontrahenta z Niemiec - Spółki Y, którego formalnie sprawdziła – kontrahent posiada ważny numer NIP-UE, jest czynnym podatnikiem VAT. Wobec powyższego, po spełnieniu dodatkowych warunków Spółka wystawia fakturę ze stawką 0%, a niemiecki nabywca stosując samoopodatkowanie powinien wykazać podatek w związku z WNT oraz dokonaną następnie dostawą tych towarów na terenie Niemiec. W tym miejscu nieuczciwy kontrahent ,Spółka Y dokonując sprzedaży towarów na terenie Niemiec, na rzecz Spółki Z w wystawionej przez siebie fakturze opodatkuje sprzedaż i otrzyma „wliczoną w cenę” kwotę podatku, który u nabywcy Spółki Z stanowił będzie formalnie podatek naliczony.
Zauważyć należy więc, że Spółka X zastosowała stawkę 0% - kontrahent Spółka Y sprzedając towar wystawiła fakturę i formalnie „pobrała” podatek VAT, który w rzeczywistości nie zostanie przez nią odprowadzony. Na tą kwotę określić należy więc wyłudzony podatek VAT. Aby mówić o typowym przestępstwie karuzelowym obrót towarem często nastąpuje kilkukrotnie, krążąc pomiędzy krajem a przykładowo Niemcami. Skutek zawsze będzie ten sam – jeden z podmiotów nie wpłaci podatku VAT.
Sposobów na dokonywanie tego typu przestępstw jest jeszcze kilka. Ich wykrycie, a może ściślej, nie tyle wykrycie co udowodnienie jest niezwykle trudne i pracochłonne – wymaga bowiem ścisłej współpracy pomiędzy organami podatkowymi kilku państw, co niestety trwa.

W następnym poście wskażę na pewne zagrożenia związane z tematem i dotykająe podatników, którzy niestety mogą wpaść pomiędzy nieuczciwych kontrahentów. Napiszę również kilka słów na temat podstawowych środków jakie należy przedsięwziąć w celu zminimalizowania zagrożenia.

2 komentarze:

  1. nie widzę przekrętu Spółka Y musi wystawić fakturę wewnętrzną należy jest naliczonym

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. spółka Y odsprzedaje dalej towar spółce Z w obrocie krajowym i z tego tytułu nie odprowadza VAT

      Usuń