wtorek, 31 lipca 2012

Odpłatność jako obligatoryjna przesłanka opodatkowania…


Zgodnie z postanowieniami ustawy VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pomijając kwestię czym jest dostawa towaru, czym towar, a czym świadczenie usług chciałbym skupić się na jednym z elementów warunkujących uznanie danej czynności za podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Chodzi o ODPŁATNOŚĆ.
Sprawa nie zawsze wydaje się być oczywista. Dla uznania czynności (dostawy towaru, świadczenia usługi) za odpłatną pomiędzy otrzymaną zapłatą powinien występować bezpośredni związek o charakterze przyczynowym. Dokonywana zapłata musi mieć konkretny wymiar. Wynagrodzenie musi być konkretną wielkością wyrażoną (dającą się wyrazić) w pieniądzu. Nie stanowią zapłaty nieznane bliżej i jedynie potencjalne korzyści, które mogą powstać w związku ze świadczeniem. Za zapłatę nie będą mogły zostać uznane jakiekolwiek korzyści.

Potwierdzając powyższe twierdzenia wskazać można na stanowisko wyrażone w orzeczeniach ETS, który rozstrzygał kwestię odpłatności dostawy towarów (ewentualnie świadczenia usług).  
W sprawie 102/86 (Apple & Pear) Trybunał uznał, że musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem, a otrzymywaną zapłatą, co oznacza, że dana czynność będzie opodatkowana jeżeli świadczenia wynikające z relacji wiążących obie strony są wzajemne i ekwiwalentne. Natomiast w sprawie C-48/97 (Kuwait Petroleum Ltd.) Trybunał uznał, że zapłata nie może być utożsamiana z niedającymi się precyzyjnie wyliczyć ekonomicznymi korzyściami płynącymi z danej transakcji.

1 komentarz:

  1. dzięki, tego potrzebowałam odnośnie odpłatności :)

    OdpowiedzUsuń