wtorek, 21 sierpnia 2012

Nieodpłatne przekazania towarów - możliwość dokonania korekty faktury VAT wewnętrznej.

Wciąż otwarta pozostaje kwestia dokonywania korekt FV wewnętrznych wystawianych przez niektórych podatników przed końcem marca 2011r.

Niewłaściwa implemetnacja przepisów unijnych do porządku krajowego, w okresie od 1 czerwca 2005r. do dnia 31 marca 2011r. skutkowała brakiem konieczności opodatkowania przez podatnika VAT nieodpłatnych przekazań towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem. 
Wielu podatników, prowadząc działania reklamowo-promocyjne, mając na celu m.in. zwiększenie sprzedaży, pozyskanie nowych kontrahentów dokonywało takich przekazań, jednocześnie zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy VAT wystawiając faktury wewnętrzne, w których wykazywali podatek VAT należny. 

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 7 ust. 2 przed dniem 31 marca 2011r. przyjąć należy, że podatnik który:
  • dokonał przekazania towaru,
  • towar ten należał do jego przedsiębiorstwa,
  • przekazanie miało charakter nieodpłatny,
  • wiązało się z prowadzoną przez podatnika działalnością
nie pozostawał zobowiązany do opodatkowania tego przekazania, bowiem czynność ta nie stanowiła, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy VAT, podlegającej opodatkowaniu odpłatnej dostawy towarów. Natomiast w przypadku, gdy mimo braku obowiązku podatkowego, opodatkował nieodpłatne przekazanie pozostaje uprawniony do dokonania korekt faktur VAT (mając oczywiście na uwadze okresy przedawnienia).
Brzmienie art. 7 ust. 2 (przed 31 marca 2011r.) wskazywało, iż opodatkowaniu podlegać będą nieodpłatne przekazania na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, czyli przykładowo mogło to być przekazanie towarów na prywatny użytek pracownika/udziałowca podatnika.
Natomiast wszelkie inne przekazania np. w celach reklamowo-marketingowych, wiążące się z nieodpłatnym przekazaniem towarów, w związku z nabyciem których podatnik dokonał odliczenia podatku, nie podlegają opodatkowaniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz