wtorek, 2 lipca 2013

Zastosowanie zwolnienia od podatku vat w sytuacji jeżeli nabycie w ogóle nie podlegało opodatkowaniu.



Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT zwolniona z opodatkowania jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do nich sprzedawcy nie przysługiwało przy ich nabyciu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Natomiast w myśl postanowień przepisów ustawy o PCC wolne od podatku pozostają czynności (w tym umowa sprzedaży), jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona. Jednakże zasada powyższa nie dotyczy umów sprzedaży zwolnionych z VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.
Jak zatem należy postąpić gdy przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość a w momencie nabycia przez zbywcę nabycie (wytworzenie) nie podlegało opodatkowaniu vat?
Kwestię tą całkiem niedawno bo 21 maja 2013 r. w sprawie sygn. akt I FSK 559/13 rozstrzygał NSA uznając, że art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (mówiący o zwolnieniu z podatku) nie ma zastosowania, jeśli nabycie towaru w ogóle nie podlegało podatkowi od towarów i usług. Zdaniem NSA celem powyższego jest zapewnienie neutralności VAT. Jeżeli transakcja zakupu towaru podlegała VAT, ale kupujący ze względu na ograniczenie w przepisach nie mógł odliczyć podatku naliczonego, to przy późniejszej odsprzedaży tego towaru nie może być obciążony podatkiem należnym. W rozpoznawanej przez Sąd sprawie przejęcie przez podatnika nieruchomości jako aportu (następnie sprzedanej) nie podlegało VAT . Należy więc odróżnić kwestię niepodlegania pod opodatkowanie vat od braku prawa do odliczenia.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz