środa, 11 grudnia 2013

Opłata za anulowanie rezerwacji a kwestie podatku vat.

Czasami zdarza nam się zmienić plany i jesteśmy zmuszeni anulować np. zarezerwowany pokoj hotelowy – postanowienia regulaminu/umowy mogą przewidywać uprawnienie do obciążenia podmiotu rezygnującego określoną opłatą. Czy w przypadku jeżeli rezygnującym jest przedsiębiorca, hotel (ale tez inny podmiot, u którego zarezerwowaliśmy usługę) wystawi mu fakturę vat, czy też obciąży go nota obciążeniową?

Zagadnieniem tym zajmował się ETS wskazując w wyroku z dnia 18 lipca 2007 r. w sprawie C‑277/05, że kwoty zapłacone tytułem zadatku w ramach umów dotyczących świadczenia usług hotelarskich podlegających podatkowi VAT, w przypadku, gdy klient skorzysta z uprawnienia do odwołania rezerwacji, a kwoty te są zatrzymywane przez przedsiębiorstwo hotelarskie, należy uznać za odszkodowanie ryczałtowe płacone w celu naprawienia szkody poniesionej w następstwie niewykonania umowy przez klienta, bez bezpośredniego związku z jakąkolwiek odpłatnie świadczoną usługą, które jako takie nie podlega opodatkowaniu.

W istocie, w opinii Trybunału zapłata zadatku przez klienta i zobowiązanie przedsiębiorstwa hotelarskiego do powstrzymania się od zawarcia umowy z osobą trzecią, która uniemożliwiałaby wykonanie zobowiązania zaciągniętego wobec klienta, również nie mogą zostać uznane za świadczenia wzajemne, ponieważ w tym przypadku obowiązek ten wynika bezpośrednio z umowy zakwaterowania, a nie z zapłaty zadatku. W ten sposób, gdy w wyniku rezerwacji przedsiębiorstwo hotelarskie świadczy uzgodnioną usługę, to w rzeczywistości wykonuje ono jedynie umowę zawartą ze swym klientem, zgodnie z zasadą dotrzymywania umów. W związku z tym przestrzeganie tego obowiązku nie może zostać zakwalifikowane jako świadczenie wzajemne wobec zapłaconego zadatku.

Przenosząc twierdzenia Trybunału na grunt polskiej ustawy stwierdzić należałoby więc, że w opisanej sytuacji nie dochodzi do świadczenia przez hotel na rzecz usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ani też do jakiegokolwiek zdarzenia wymienionego w przepisach ustawy o VAT (w szczególności w art. 5 tej ustawy). Jedynym prawidłowym posunięciem będzie wystawienie kontrahentowi noty obciążeniowej, która będzie miała charakter odszkodowawczy nie związany z usługą jaka miała zostać wykonana (stanowisko takie wyraził m.in. DIS w Warszawie w interpretacji nr IPPP1-443-1387/09-2/AS).

2 komentarze: