czwartek, 14 marca 2013

Czynności Agenta/Leadera w strukturze cash-pooling’u rzeczywistego – czy agent świadczy usługę?

W obowiązującym dotychczas stanie prawnym cash-pooling nie został uregulowany przez Ustawodawcę. Brak jest regulacji cywilistycznych, a także podatkowych. Istniejące regulacje art. 93a Prawa bankowego, odnoszą się wyłącznie do Cash-poolingu wirtualnego, oferowanego podatkowym grupom kapitałowym, w którym nie dochodzi do rzeczywistych przepływów pieniężnych pomiędzy rachunkami uczestników a rachunkiem podmiotu działającego jako agent.

Wobec braku stosownych regulacji w pełni zasadne pozostaje powoływanie się na sformułowaną w art. 353(1) KC zasadą swobody umów. Zgodnie z treścią ww. przepisu strony mogą ukształtować treść łączącego je stosunku prawnego według własnego uznania byleby jego treść nie sprzeciwiała się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Brak regulacji prawnych odnoszących się ściśle do usługi Cash-poolingu nie uniemożliwia jednak prawidłowej pod katem podatku VAT oceny pozycji Agenta/Leadera, przy uwzględnieniu wykonywanych przez niego czynności.

Dokonując właściwej kwalifikacji należy oczywiście brać pod uwagę postanowienia umowy, szczegółowo badając obowiązki stron. Jednakże zasadniczo stwierdzić należy, że usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy VAT świadczy podmiot, który faktycznie organizuje operacje przepływów pieniężnych, natomiast pozostałe podmioty uczestniczące w zawiązanej umową strukturze są wyłącznie odbiorcami usługi. Podatkowej kwalifikacji podmiotu świadczeniodawcy nie zmienia fakt, iż jeden z uczestników przyjmuje na siebie wykonywanie funkcji agenta/leadera, polegającej m.in. na reprezentowaniu innych uczestników.

Potwierdzenia powyższego znaleźć można w interpretacjach organów podatkowych, które uznają, m.in. że (interpretacja z dnia 13 września 2011r. nr IPPP3/443-883/11-5/JF), w sytuacji gdy bank będzie otrzymywać od uczestników systemu Cash poolingu wynagrodzenie, biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne zaprezentowanej umowy cash-poołingu, w roli usługodawcy będzie występował bank, który wykonywał będzie wszystkie czynności wchodzące w skład kompleksowej usługi bankowej, jaką jest Cash pooling i z tytułu wykonywania tej usługi będzie otrzymywał wynagrodzenie.

Analogiczne stanowisko znajduje się również w innych interpretacjach np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 października 2011r. (nr IPPP3/443-1046/11-7/JF), z dnia 28 czerwca 2011r. (nr IPPP1-443-603/11-4/EK) z dnia 6 kwietnia 2011r. (nr IPPP1-443-33/11- 2/BS), oraz z dnia 31 grudnia 2012r (nr IPPP2/443-998/12-5/RR).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz