wtorek, 1 października 2013

Nieodpłatne przekazanie żywności – zmiany VAT od 1 października 2013r.

W celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przekazywanej nieodpłatnie żywności od dzisiaj na gruncie ustawy VAT bez znaczenia pozostaje fakt czy podatnik przekazujący nieodpłatnie żywność jest np. jej producentem, sprzedawcą, czy dystrybutorem. Zmiana wynika ze znowelizowanego art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy, który reguluje zasady zwolnienia z podatku nieodpłatnej dostawy żywności. 

Zgodnie z przepisem w nowym brzmieniu z opodatkowania zwalnia się nieodpłatną dostawę towarów, której przedmiotem są produkty spożywcze, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. W brzmieniu przed nowelizacją przepis zawierał zastrzeżenie, że chodzi o darowizny dokonywane wyłącznie przez producentów, dzięki czemu wszyscy chętni darczyńcy będą mogli przekazywać żywność bez VAT.

Jednakże, podobnie jak dotychczas, zwolnienie to nie będzie dotyczyło przekazywania napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.

Skorzystanie ze zwolnienia będzie uwarunkowane posiadaniem dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Wprowadzony wraz z nowelizacją art. 43 ust. 1 pkt 16 - art. 43 ust. 12a wskazuje natomiast dwie sytuacje, w których zwolnienia nie stosuje się tj. w sytuacji kiedy określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację towarów nie jest możliwe na podstawie prowadzonej przez nią dokumentacji oraz gdy wykorzystanie darowanej żywności nastąpiło na cele inne niż działalność charytatywna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz