poniedziałek, 24 września 2012

Straty w środkach obrotowych a korekta podatku VAT.


Powstanie strat w środkach obrotowych może wpływać zarówno na kwestię podatku dochodowego jak i podatku VAT.
Jeśli chodzi o podatek VAT przedsiębiorca, który w swoich środkach obrotowych, a także środkach trwałych, wykorzystywanych do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT, stwierdzi straty – wynikające np. z kradzieży, pożaru, czy też utraty przez produkt terminu do spożycia – będzie musiał rozważyć konieczność dokonania korekty podatku VAT odliczonego uprzednio, w związku z wykorzystywaniem przedmiotów, które uległy zniszczeniu. czy kradzieży itp.

Stwierdzenie, czy konieczne jest skorygowanie podatku VAT uprzednio odliczonego, ze względu na to, że przedmioty wykorzystywane do prowadzenia działalności, wskutek np. ich zniszczenia lub kradzieży przestały spełniać swoją rolę (i nie są wykorzystywane w działalności opodatkowanej) wymaga zbadania indywidualnych okoliczności sprawy.

Powołać można jednak pewne uniwersalne twierdzenia prezentowane przez organy podatkowe. Uznanie, że podatnik nie ma obowiązku dokonywania korekty (oraz na gruncie podatków dochodowych może zaliczyć powstałą stratę w ciężar kosztów uzyskania przychodów) uwarunkowane będzie przyjęciem, że:
  • Powstała strata wynikła bez winy podatnika, tj. zachowując należytą staranność w prowadzonej przez siebie działalności, nie mógł on uniknąć powstania straty.
Istotne jest przeprowadzenie obiektywnej oceny i wskazanie, czy strata jest wynikiem zaniedbań podatnika, czy też raczej wynikiem siły wyższej. Zasadniczo, nie jest przecież możliwe aby uniknąć strat powstałych w wyniku klęsk żywiołowych. Inaczej sytuacja przedstawiać może się w przypadku kradzieży z magazynu podatnika – kradzież może wystąpić wskutek niewłaściwego zabezpieczenia towarów przed kradzieżą (pozostawienie otwartych drzwi) lub w wyniku pokonania przez złodzieja wielu zabezpieczeń stosowanych przez podatnika, dlatego też indywidualne okoliczności sprawy będą decydujące. Odmiennie też ocenić należy straty wywołane działaniem pracownika pozbawionego jakiegokolwiek nadzoru ze strony pracodawcy, od strat wynikających z działań podmiotu trzeciego działającego na zlecenie podatnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz