poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Szacowanie obrotu w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi - korzystna dla podatnika linia orzecznictwa.

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami chciałbym przedstawić szerzej utrwaloną już, kilkoma wyrokami praktykę orzecznicza sądów administracyjnych, które dopuszczają pomiędzy podmiotami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, działającą zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odstępstwo od wyrażonej w art. 32 ustawy VAT reguły, pozwalającej aby organy podatkowe ustalały podstawę opodatkowania (obrót) przyjmując jako właściwe wartości rynkowe.

Kluczowym wyrokiem jest tu orzeczenie NSA sygn. I FSK 155/11, w którym to Sąd oddalił skargę Fiskusa stwierdzając m.in., że:
Z zestawienia treści art. 32 u.p.t.u. i art. 80 Dyrektywy 112 wyraźnie wynika, iż ten ostatnio wymieniony przepis nie został prawidłowo implementowany na grunt polskiej ustawy. W tej sytuacji należy dokonać takiej interpretacji przepisu krajowego, która pozwoli na dostosowanie jego normy do wymogów Dyrektywy 112. Stanowisko takie potwierdza bogate orzecznictwo ETS, m.in. w sprawie von Colson i Kamann (orzeczenie w sprawie 14/83, Zb. Orz. 1984, s. 1891), gdzie Trybunał wyraził pogląd, że sąd w procesie stosowania prawa wewnętrznego, w szczególności przepisów wydanych w celu wykonania dyrektywy, jest obowiązany interpretować przepisy w świetle brzmienia i celu dyrektywy, aby zapewnić osiągnięcie rezultatu określonego w art. 249 akapit 3 TWE.„

Odnosząc się zaś do istoty problemu NSA, krytykując stanowisko Organu wskazał, iż:
Zastosowanie art. 32 u.p.t.u. w stosunku do podmiotów wchodzących w skład PGK spowodowałoby bowiem sytuację w której nie miałyby one możliwości skorzystania z uprawnień wynikających z art. 1 u.p.d.o.p. w powiązaniu z art. 11 ust. 8 u.p.d.o.p. dających podatnikom ochronę przed sankcją w przypadku gdyby zastosowane przez nich ceny odbiegały od rynkowych. Oznaczałoby to, że art. 32 u.p.t.u. albo ogranicza możliwość skorzystania z uprawnień przyznanych na podstawie art. 1a w zw z art. 11 ust. 8 u.p.d.o.p. albo naraża podmiot korzystający z tych uprawnień na konsekwencje prawne ze strony organów podatkowych w razie zastosowania się do brzmienia art. 1a w zw z art. 11 ust. 8 u.p.d.o.p.”

Pogląd analogiczny został wyrażony również w wyrok WSA w Warszawie w sprawie III SA/Wa 1172/11 oraz III SA/Wa 1435/11 – w obu wyrok Sąd stwierdzał, iż zastosowanie procedury określonej w art. 80 dyrektywy 112 (wadliwie implementowanej do art. 32 ustawy krajowej) jest dopuszczalne tylko w przypadku jeżeli jej wdrożenie ma zapobiegać uchyleniu od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania.

Oczywiście praktyka orzecznicza nie doprowadzi do powstanie typowych grup VAT. Jednakże co istotne dla podmiotów tworzących podatkowe grupy kapitałowe, spośród których niektóre świadczą na rzecz członków grupy usługi zwolnione z opodatkowania (w całości lub w części), zaliczając jednocześnie całość/część podatku naliczonego w ciężar KUP – nie dokonując klasycznego pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, okreslony został pewien sposób postępowania. Natomiast dla innych podmiotów powiązanych ze sobą zapewne do rozważenia pozostaje kwestia stworzenia podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1a updop.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz