sobota, 4 sierpnia 2012

Vat marża - wyrok ETS w sprawie Bawaria Motors


Dnia 19 lipca 2012r. ETS wydał rozstrzygnięcie w sprawie spółki Bawaria Motors C-160/11. Nie dotyka tak istotnej kwestii jak chociażby poprzedni wyrok w polskiej sprawie – Kraft Foods, jednak myślę, że warto przytoczyć w kilku zdaniach o co chodziło w sprawie. Czytając opublikowaną nieco wcześniej opinię rzecznika generalnego można było domyślić się, w która stronę pójdzie Trybunał udzielając odpowiedzi na pytanie postawione przez NSA – dość często poglądy wyrażone w opinii znajdują swoje odbicie w treści rozstrzygnięcia.

Przedmiotem rozstrzygnięcia była kwestia, czy Spółka (Bawaria Motors) dokonując sprzedaży (dostawy) pojazdów używanych nabytych uprzednio jako zwolnione od podatku, na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie podatku VAT, od podatnika, któremu przysługiwało częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego (nie więcej niż 60%- max 6000zł) może zastosować procedurę opodatkowania marży przewidzianą dla dostawy towarów używanych?

W toku postępowania Spółka Bawaria Motors podkreślała, że wykładnia, przyjęta przez Ministra Finansów, powoduje poddanie jej częściowo podwójnemu opodatkowaniu. Spółka wyjaśniała, że zgodnie z tą wykładnią zobowiązana jest, na zasadach ogólnych, naliczyć podatek VAT od całości ceny odsprzedaży używanego pojazdu, mimo że uprzednio nabyła pojazd od podatnika ze zwolnieniem z podatku VAT na podstawie ww. rozporządzenia, w związku z czym nie może ona odliczyć tej części podatku VAT, której dokonujący dostawy podatnik nie miał prawa odliczyć ze względu na limit ( 60% - max 6000zł) i która z tego powodu była zawarta w cenie nabycia pojazdu.

Przedstawiając pogląd odmienny rząd polski stwierdził, iż w razie dopuszczenia zastosowania procedury opodatkowania marży w  sytuacji Spółki podatek VAT nie byłby proporcjonalny do ceny towaru używanego sprzedawanego przez nią, mimo że inny podatnik na wcześniejszym etapie obrotu odliczył znaczną część zapłaconego podatku., dodając, że rozwiązanie takie byłoby niezgodne z zasadą powszechności podatku VAT.

Rozstrzygając sporną kwestię i udzielając jednocześnie odpowiedzi na zadane pytanie ETS wskazał, ze określone przepisy dyrektywy 112 (artykuł 313 ust. 1 i art. 314 w związku z art. 136 i 315 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej) należy interpretować w ten sposób, że podatnikowi nie przysługuje prawo do stosowania procedury opodatkowania marży przy dostawie pojazdów uznawanych za towary używane, nabytych uprzednio ze zwolnieniem z podatku VAT od podatnika, który skorzystał z prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz