czwartek, 16 sierpnia 2012

Grupy VAT (VAT Grouping) – wspólne rozliczanie podmiotów tworzących grupę.

Instytucja grup vat nie jest zbyt szeroko omawiana na gruncie krajowym. Przyczyną tego jest fakt, iż jak na razie polski ustawodawca nie pokusił się o wprowadzenie uregulowań dających uprawnienie tworzenia grup VAT – tj. czegoś analogicznego do podatkowej grupy kapitałowej opisanej w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Podmioty wchodzące w skład grupy na gruncie przepisów VAT traktowane są jak jeden podmiot – podatkiem naliczonym za dany okres rozliczeniowy grupy jest suma podatku naliczonego u każdego podmiotu, identycznie przedstawia się sytuacja podatku należnego (suma kwoty wykazanej u wszystkich podmiotów).

Możliwość tworzenia grup VAT ma wiele zalet, m. in:
  • powoduje ograniczenie zbędnej papierologii – jedna deklaracja dla całej grupy,
  • nadwyżka podatku naliczonego nad należnym u jednego podmiotu jest bilansowana nadwyżką podatku należnego u innego członka grupy – nie straszne są wtedy terminy związane ze zwrotem podatku naliczonego,
  • i co szczególnie istotne transakcje pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład grupy są obojętne z punktu widzenia podatku VAT – w przypadku jeżeli jeden podmiot prowadzi działalność zwolniona i korzysta z usług innego członka grupy, które podlegają opodatkowaniu ma to, z oczywistych względów, ogromne znaczenie.

Tworzenie grup VAT przewiduje większość przepisów państw członkowskich – w tym naszych sąsiadów Czech i Słowacji. Niestety w Polsce, mimo działań pewnych branż (głównie finansowa) nie udało się wprowadzić tych regulacji. Jednakże wykształciła się dość istotna praktyka sądowa, która (ujmując zagadnienie w sposób uproszczony) w pewnym zakresie w sposób pośredni  dopuszcza działanie grup VAT w kraju, powołując przy tym odpowiednie postanowienia dyrektywy 112 oraz krajowej ustawy - pdop.      W kolejnym wpisie przedstawię szerzej tą linię orzecznictwa sądowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz